• Shqip
  • |
  • English
  • |
  • Deutsch

Greqi

Destinacione

Për qëllime qartësie per informacione se ne cvende doni te shkoni ne Greqi, në pjesën e parë të seksionit ajo është e ndarë në kontinente (me pese seksione rajonale plus Athines), dhe ishujt greke, ne kete te fundit pjesë e seksionit (me gjashtë grupe plus ishullin Kretë). Këto domosdoshmërisht nuk pasqyrojnë kufijtë administrativë. Pas një nismë nga qeveria greke per oraret dhe informacionet per hapjen e muzeumeve te medha arkeologjike ne vend dhe te tarifave mund ti merni ne te gjith vendin. Qendrat arkeologjike dhe muzetë mund te paguhen me nje tarife te ulet vetem per te lejuar hyrjen ne të keto te dyja por pa kosto shtesë. Vizitorët mund ti vizitojne këto atraksione diten e Marte dhe te Diele ne keto orare 08 30 -15 00. Në destinacionet kryesore turistike detajet e vendeve për të vizituar dhe ngjarje të veçanta mund ti merni nga policet qe janë të trajnuar për të ndihmuar vizitorët me strehim, harta, oraret, dhe cdo detaj tjeter. Ne veshjet e tyre te gjithe kane nga nje shenje dalluese nga nje flamur qe tregon gjuhen qe ata mund te flasin,  zakonisht Anglishtja dhe Gjermanishtja janë mjaft të zakonshme keshtu mos hezitoni të pyesni ata për ndihmë.

Kryeqyteti : Athina
Qyteti më i madh : Athina
Forma e qeverisë : Republikë parlamentare
Kryeministri : George Papandreou
Kryetari : Karolos Papulias
Pavarësia : 25 mars 1829
Valuta : Euro
Prefiksi telefonik : +30

Athina
Kryeqyteti i Greqisë dhe qyteti më i madh i vendit eshte Athina ajo është e dominuar nga shume banesa, në maje te kodres ndodhet Akropoli i cili eshte vendi me i lashte 2400-vjeçar gjithashtu dhe Partenoni qe eshte një nga monumentet më të famshme klasike në botë. Afër Athines janë Teatri i Dionisit dhe Odeon ku jane te vendosura statuja antike heroike gjithashtu ndodhet dhe nje teatër madhështor në të cilën jepen shfaqje dhe Festivale Ndërkombëtare qe mbahen nga qershori deri në shtator ne Athine. Rrënojat e qyteteve, qendra politike dhe tregtare, gjithashtu dhe Muzeu i lashte Agora ne te clilin ndodhen shume objekte qe mund te vizitohen nga turiste te ndryshem. Shumica e objekteve jane te shfaqura ne Muzeun Arkeologjik Kombëtar në rrugën Patission. Rreth Akropolit qe eshte nje vend piktoresk ndodhet dhe tregu i famshëm i saj, taverna e vogel, dyqanet artizanale dhe Rrugët e ngushta gjarpëruese. Gërmimet e Bibliotekes Hadrian mund të vërehet qe nga qyteti Pandrossou. Qendra moderne e Athinës  Kolonaki qe eshte dhe zona me elegante ka shumë dyqane projektuese, restorante ndërkombëtare dhe hotele klasi. Qyteti jeten e nates e ka shume te zhvilluar, bare dhe klubet e nates qendrojne hapur deri në 03-00 te mengjesit.

Pire
Pireu shtrihet në pikën më të thelle te Gjirit te Saronikut i cili ndodhet  jashtë Athinës, dhe lidhet me metro me qendren e qytetit. Pireu është porti kryesor i qytetit. Nga këtu tragetet nisen rregullisht për ne Ishuj.

Greqia qendrore  Euboea
Zona përreth Athinës e njohur si Atikës karakterizohet nga plazhe te qeta dhe ka nje distance te vogel me shpatet e malit Parnes, Hymettus dhe Pentelico qe jane te mbuluara me drure pishe dhe trumzë. Në veriperëndim në drejtim per në brendesine e vendit jane nje ser kombinimesh peisazhesh te fshatrave te paprishura qe te ofrojne vendpushime per ski gjate sezonit te dimrit. Keto fshatra kane malet te thyera, fusha pjellore te mbjella me duhan dhe pambuk.

Kepi Sounio 
Athina 69 km ne lindje te saj kurorëzohet me kepin e Sounio i cili dominon peisazhe me disa milje rreth saj. Këtu jane rrënojat e tempullit të Poseidonit qe eshte i ndërtuar në shekullin e katërt dhe ka nje pamje spektakolare mbi det dhe ishuj. Bregdeti Apollo eshte një zonë shumë e zhvilluar turistike dhe shtrihet nga Pireu deri në Cape Sounio dhe eshte nje vend i pasur me vendpushime ekskluzive të tilla si Glifada (17km nga Athinë) dhe Vouliagmeni (24km nga Athina), te cilat te ofrojne plazhe te mbajtura mire me komplekset e hoteleve moderne, tavernat luksoze, restorantet klasi me ushqimin e detit dhe klubet e natës. Në veri shtrihet Kepi Sounio Rafinës dhe Porti i dytë i Athinës qe lidh Euboean dhe disa nga Ishujt Greke me tragete.

Ossios Loukas
Në veriperëndim të Athinës, në afërsi të qytetit të Livadias, qëndron madhështore Manastiri i Loukas Ossios. Manastiri i perket shekullit te 11-te po ashtu dhe Kisha e Shën Lukas qe eshte e shquar për mozaikun bizantin dhe mahnitës te saj, Kisha e Virgjëreshës e ndërtuar nga Cistercian gjate mesjetes nga shekulli i 13-te ai u pushtua nga murgjit. Livadia eshte e ndërtuar në ultësirën e malit Helikon e cila eshte e njohur qe në kohët e lashta për Shenjtëroren e Trophonios Zeus, lumin e harresës, dhe Memorialin qe ndodhet ne veri të qytetit.

Delfi
Delphi eshte i shtrirë në veriperëndim të Athinës ne 176km, Delphi mund të arrihet nëpërmjet rrugeve te Livadia dhe Arahovas. Orakle është vendi i famshëm ku krerët e politikes se Greqisë së lashtë për shumë shekuj me radhe dhane udhëzime morale. Kompleksi i ndërtesave të thesarit dhe themelet e Tempullit te Apollonit janë vendosur në nje kodër te pjerret shkëmbore qe i perkasin shekullit të katërt pes, pemët e ullirit dhe pamja e shenjetores Athena qe eshte e njohur si Marmaria (mermeret). Duke u ngjitur përpjetë per ne Tempull ndodhet nje teatër i cili te ofron pamje mahnitëse mbi të gjithë vendin, dhe më tej ndodhet stadiumi i lashte. Muzeu Delphi përmban një koleksion të shkëlqyer të gjerave te vendit. Shumë vizitorë qe shkojne ne Delphi qëndrojnë gjatë natës në Arahova aty pranë ne një kodër ndodhet qyteti i njohur për prodhimin e saj te djathit. Nga ana tjetër ne një distancë te shkurter në jugperëndim të DELFI-t, në bregdetin verior të Gjirit të Korinthit shtrihen qytetet bregdetare të ITEAs dhe Galaxidi keto dy qytete te ofrojne hotele, restorante dhe plazhet te mrekullueshme. Një linje autobusi e rregullt e lidh Athinën dhe ITEAn, duke kaluar nëpërmjet Arahovas dhe Delphit.

Mali Parnassus
Në rrugën kryesore nga Athina per në Delphi ndodhen shpatet e malit jugore të Parnassus dhe kulla e cila eshte 2457m mbi Gjirin e Korintit. Gjate dimrit ne dhjetor dhe prill mali pret një numer te madh turistesh per ne vendpushimet e skive, dhe ne zonat me te njohura nga  Alpinistët gjatë pranverës dhe vjeshtës.

Euboea
Ishulli Euboea është ishulli i dyte i madh në Greqi pas Kretës. Një Ure e madhe rrugore dhe hekurudhore përfshin ngushticën e Evripos që ndan ishullin nga Epiri për të arritur në Halkida i cili eshte qyteti kryesore i  zhvilluar turistik. Euboea është një ishull me bukuri të mëdha natyrore dhe me plazhe ranore, mali i pyllëzuar i sides eshte ideale për ngjitje dhe shumë paqësore i cili ka fshatrat te paprishura. Sherbimet e transportit me autobuse dhe tren jane te rregullta dhe kombinohen ne mes te Halkidas dhe Athinës, ka dhe një traget nga Rafina.

Peloponezi
E shtrirë në jug të vendit ndodhet Peloponezi qe eshte i pasur per historine e tij dhe nga peisazhet e ti të ndryshme dhe te bukura, ai bashkohet me Greqinë Qendrore nepermjet nje rrugë masive dhe nje ure hekurudhore qe përfshin Kanalin e Korintit.

Nafplio
Një bazë ideale për të eksploruar vendet e lashta të verilindjes se Peloponezit, nje nder to eshte Nafplio nje kryeqytet i ri i formuar gjate viteve 1824-1834 i cili u miratua ne Athine nga shteti Grek. I konsideruar nga shumë vende si një nga qytetet e dashurise të vendit, qendra historike është e përbërë nga rrugë të ngushta dredha-dredha Neo-klasike dhe nga ndërtesa të stilit osman. Ushqimi i detit ne restorantet e linjës bregdetare eshte i mrekullueshem, duke kërkuar qe nga ishulli me i vogel dhe i fortifikuar i Bourdzit. Lartë mbi qytet qëndron Palamidi një kala Veneciane. Në veri të Nafplio qëndrojne rrënojat e një fortesë të vjetër te Tiryns (Tirintha), qe i perket shekullit te 13-te para krishtit e cila eshte e përbërë nga masive blloqesh gëlqerore.

Mycenae 
Në veri të Nafplios shtrihet qyteti i lashtë i fortifikuar i Mycenaes. Per te hyre ne kala duhet te futesh nëpërmjet portës Lion e cila ka mar kete emer per arsye se ka dy luanë madhështore te gdhendur në shkëmb mbi porta (qe tani për fat të keq jane pa kokë). Brenda mureve, gërmimet kanë zbuluar kompleksin e nje pallati, ndërsa afër në kodrën e Panagitsas Thesari i Atreus nje varr nentoke 36m te gjate dhe 6m i gjere eshte konsideruar si shembulli me mbreslenes i arkitektures se Muceneas.

Korinti
Korinti shtrihet në veri të Mycenaes ky qytet modern pavarësisht nga bukuria e tij  gjate vitit 1858 u shkatërrua nga një tërmet ai u rindërtuar preseri por u shkatërrua përsëri në vitin 1928. Megjithatë 8 km larg në shpatet veriore të Akrokorinthos Hill janë nje pirg me rrënojat e lashta te Korinthit, ku mbetjet e tempullit të Apollonit janë ende për t'u parë. Në qëndren e Akrokorinthos eshte një kala mesjetare e ndërtuar mbi një vend të lashtë. Tempulli i Afrodites eshte e ndertuar ne pikën më të lartë dhe ka një panoramë të mrekullueshme.

Epidaurus 
Ne Lindje të Nafplios qëndron mbresëlënëse në ajër të hapur Teatri Epidaurus qe daton mbrapa shekullit  te katërt para Krishtit. Ky teater eshte i persosur dhe ka vende per 14.000 vete. Gjate muajve korrik-gusht çdo fundjavë ne Epidaurus zhvillohen Festivale, Shfaqe dhe Drama. Ne Lindje të Epidaurus ne gadishullin shkembore te Peloponezit, ndodhet Methana një qytet me nje qender shendetsore te rendesishme me ujrat e sulfurit kjo i perket koheve te lashta, ndersa tani eshte i paisur me instalime te modernizuara hidroterapike.

Patras
Patras është një port i lulëzuar tregtare dhe industriale, Patras eshte qyteti me i rëndësishëm në Greqi. Shërbimet e përditshme te vendit jane te lidhura me traget per në Itali dhe në ishujt Joniane. Në jugperëndim të Patras ne hotelet e reja dhe ne plazhet publike ka hidromasazhe dhe burime minerale. Ne bregdetin jugor të Kiparissias ka shume vendpushime me plazhe te mira qe te ofrojne dhe hidromasazhe. Ne Lindje të Patras mund të udhëtohet nëpër kanionet e thella te Vouraikos, duke marrë per te udhetuar një tren spektakolar nga Diakofto per ne Kalavrita.

Olympia
Olimpia vendi origjinal i Lojrave Olimpike i cili i filloi lojrat qe në 776 pes dhe eshte vendi ku është ndezur flaka olimpike e cila ekziston dhe sot, ne kete destinacion mund të arrihet me tren ose nga rruga malore nga Kalavrita ose përgjatë bregdetit, me anë të Patras dhe Pyrgos. Vendi është i mbushur plot me mbishkrime ne mermer, tempujt dhe ndërtesat jane te restauruara nga qytetaret, duke përfshirë edhe Tempullin e Zeusit e cila dikur ka pas te vendosur kolosale prej ari dhe statuja fildishi e Zeusit, një nga "shtatë Mrekullitë e botës së lashtë "(marrë më vonë për ne Konstandinopojë dhe ushkatërruar nga një zjarr). Ekziston edhe Muzeu Arkeologjik me i miri ne vend, si dhe Muzeu i Lojrave Olimpike i vendosur në qytetin modern të Olympias. Në juglindje të Olympias në Bassae (Vasses) është ruajtur mirë Tempulli monumentale i Apollonit Epicurius, që daton qe nga shekulli i katërt.
 
Pilos
Në verilindje të Pilos, në Mystra shtrihen rrënojat e një qyteti bizantin të fortifikuar të banuar dikur nga 42.000 qytetarë, por tani nje numer i vogel i murgeshave jetojne ne nje shtëpi. Në qytetin më të ulët jane disa kisha interesante dhe manastire te cilat ishin qendra fetare e Katedrales qe i perket shekullit te 13-te. Në Qytetin e Epërm ku jetonin aristokratet qëndrojnë stoike disa pallate nder to eshte Pallati i despotëve, i ndërtuar mes shekujve 13-te dhe 15-te. Vendi është kurorëzuar nga rrënojat e Kalase Kastro. Ne Lindje të Mytras qëndron Sparta qe tani eshte nje qytet provincial me parqe, dhe rrugë të gjera me një atmosferë të këndshme, ai ishte nje qytet-shtet i njohur per historine e lashte dhe regjimin e saj.

Mystras
Lefkas eshte e bashkuar me një rrip te ngushtë toke me kontinentin grek i cili eshte i rrethuar nga nje ishull i vogel i gjelber dhe pjellor.  Ne qender te Lefkas prane malit Stavrota mund te zhvillohen disa eskursione per ngjitje malore. Ne bregun veriperendimor ne fshatrat Agios Nikitas peshkimi dhe noti nuk jane te mire, Ligia në bregdetin juglindor dhe Vassiliki në bregdetin jugperëndimor jane shume te njohura  nga sporti sarfin i cili eshte shume i populluar.

Mani 
Banoret e gadishullit Mani jane te vendosur në pikën kontinentale jugore të Greqisë, fshatrat jane te njohura per malet e saj shkembore dhe peisazhet e jo pjellore, ne kete vend ndodhen kulla dhe kisha mesjetare. Githio eshte nje qytet turistik dhe ketu mund te kalosh pushime te qeta. Ne kete zone ka shume objekte per te ekslploruar. Fshati Vathia eshte gjysme i braktisur ky fshat ka kullat e saj te shumta dhe shpella e mahnitshme te Dirout me nje rrjet te gjere kanalesh nentoksore dhe shpellash te medha te cilat mund te vizitohen me anije.

Monemvassia
Ndërtuar në një kep shkëmbor me pamje nga deti në juglindje të Peloponezit, qëndron spektakolare e fortifikuar qyteti mesjetar i Monemvassias. E përbërë nga rrugica me kalldrëm dhe shtepi prej guri te vjetëra. Qyteti është kurorëzuar nga kisha bizantine e Shën Sofias e cila ofrojn pamje të mrekullueshme të qytetit dhe të gjirit qe ndodhet më poshtë.

Salaminë  
Per në kontinentin Salamina mund të arrihet nga dy destinacione Pirei dhe Perama. Plazhet e ishujve te Iliakti, Kanakia, Moulki dhe Peristeria, jane plazhe me rere dhe kane nje bukuri natyrore, per shkak te distances se afert te industrisë së rëndë me plazhin ai eshte prishur pak. ishulli ka rrugë të mira dhe një rrjet sherbimesh të autobusave dhe të taksive.

Egina 
(17.5 milje detare nga Pire). Ky vend eshte i njohur për stika dhe qeramiken. Udhetimi nga Athina per te shkuar ne Egina eshte i përsosur gjate rruges mund te shikosh plazhin e shkëlqyer të detit qe eshte shume i qartë dhe ndodhet ne afërsi te Pireut. Egina ka portin kryesore dhe shume anije mberrijne ne kete qytet. Qe nga lindja e deri këtu qyteti te ofron nje pamje panoramike, në majë të një kodre te pyllëzuar qëndron Tempulli i Aphaia e përbërë nga 22 shtylla e cila eshte e ndërtuar qe nga shekulli i pestë. Në bregdet poshtë tempullit Agia Marina është ishulli me turistik dhe popullor per arsye se plazhi i tij eshte me rere. Në jug të qytetit ndodhet fshati Aegina Perdika qe ka nje plazh te shkelqyer me rere, ne detin e tij mund te peshkosh dhe udhetosh me varka ne drejtim te ishujve të vegjël te pyllëzuar të Angistri dhe Moni. Egina është relativisht e sheshtë. Biçikleta janë në dispozicion për ti marre me qera, dhe është e mundur për të bere dhe udhëtime me karroca me kuaj per ata qe kane deshire. Ishulli ka ne dispozicion sherbimin e autobuse dhe te taksive.

Poros  
(35 milje detare nga Pire.) Poros është një ishull i pyllëzuar dhe ndahet nga nje kanal shume i ngushte ai i Peloponezit. Anije të rregullta kalojne ne kanalin e  Galatas per në kontinentin e Peloponezit. Ekzistojne gjithashtu dhe shërbime me anije nga Pireu. Ishulli u formua nëpërmjet bashkimit të dy ishujve te vegjel si Kalavria dhe Sphaeria. Qyteti Poros është i njohur për ndërtesat e tij të bardha me dyert e dritaret blu, tipike greke e arkitektures se ishullit. Ne kete vend ndodhet dhe shenjetorja e Poseidonit e ndërtuar në shekullin e gjashtë para eres se re. Plazhet më të mira me rere gjenden në Askeli dhe Neorio.

Hidra  
(42 milje detare nga Pire). Qyteti i Hidras eshte i ndërtuar në nje kodër dhe pamja nga porti i saj detar eshte shume e bukur, ky qytet ka rruget e shtruara me kalldrem,ka galeri arti, ka restorante dhe bare elegante. 500m mbi qytet ndodhet një manastir qe te ofron pamje fantastike te detit. Qyteti ka një numër të vogel hotelesh dhe per kete arsye shtepite private japin dhoma me qira, por vizitorët duhet të bëjne rezervimet shume kohe me perpara sepse shtepite dhe hotelet ne Hidra jane shume te zëna gjate sezonit te larte te veres dmth ne korrik dhe gusht. Duke qenë se qyteti ndodhet ne nje vend shkembor dhe plazhet nuk kane rere, është e mundur për të notuar në jug të qytetit në Kaminia, Molos dhe Vlichos, dhe në veri të qytetit ne Mandraki.

Spetses
(35 milje detarenga Pire). E vendosur në skain jugore të Gjirit Saronik, Spetses ka qenë prej kohësh një tërheqje per festat popullore te  Athines. Njerezit janë te tërhequr nga plazhet e mira dhe pyjet e bukura me pisha dhe ajrin e freskët. Makinat janë të ndaluara  me përjashtim te makinave të banorëve. Biçikletat janë në dispozicion për ti mar me qera, ishulli ka ne dispozicjon autobusë dhe taksi, ne kete ishull ka hotele të mira dhe vende argëtuese. Plazhet më të mira gjenden në Agia Anangiri dhe Agia Pasaskevi.

Ishulli Ionian  
E vendosur në brigjet perëndimore të Greqisë kontinentale, ne detin Jon ndodhen shtatë ishuj, (Cephalonia, Korfuz, Ithaki, Kythira, Lefkada, Paxi dhe Zakinthos) qe janë relativisht të izoluar nga njëri-tjetri. Si pasojë secili ishull e ka te zhvilluar identitetin e vet. Më të popullarizuara janë ishujt Kefalonia, Korfuzi dhe Kythira. Tragetet mbajne lidhje me çdo destinacion te afert te ketyre ishujve.

Korfuzit                                        
(18 milje detarenga Igumenica). Eshte ishulli verior dhe perëndimore i Greqise. Korfuzi është ishulli me i njohur i detit Jon ne Greqi. Ky ishull ka bukuri natyrore, përgjatë pjesës se bregdetit vizitorët që vijnë gjatë pranverë e deri ne vjeshtë do të gjejne nje plazh ideale, ne brendesi te fshatit ka peisazhe romantike, ne kete fshat ka te mbjella qeparis dhe vreshta me ullishte. Qyteti i Korfuzit ka dy fortesa veneciane me porte dhe gjire qe i japin nje bukuri vendit. Italishtja, frëngjishtja dhe anglishtja jane gjuhe qe kane ndikuar dukshëm qe nga arkitektura per turizmin e saj, ajo është e përbërë nga rrugët të gjera me kalldrem dhe sheshe të mëdha, në mesin e tyre ndodhet këndshëm Spianada e bere me harqe dhe colonnades. Muzeu Arkeologjik i gërmimeve eshte me shume vlere per tu vizituar, Muzeu bizantin me koleksionet e ikonave dhe Muzeu i Artit aziatike. Bashkia e qytetit ka dhene nje shembull te shkëlqyer të arkitektures venecjane gjate shekullit te 17-te, kisha bizantine e St Jasoni e ndertuar gjate shekulit te 12-te dhe Kisha e Shen Spyridon jane me interes per tu vizituar. Ne jug të gadishullit ne qender te qytetit një rrugë e ngushte e shtruar të çon në Manastirin e Vlachernas. Prej këtu është e mundur për të marrë një barkë qe te con ne ishullin e vogël të Pondikonissit, ku ne kete vend ndodhet nje kishë qe i perket shekullit të 13-te. Në jug të qytetit të Korfuzit, në Gastouri, qëndron Achillion pallati perandoreshes Elizabeta e Austrisë qe eshte i rrethuar nga nje kopesh te bukur i stilit Italian qe i perket shekullit te 19-te. Ne Perëndim të qytetit në një kodër shkëmbore, shtrihet fshati Pelekas i cili eshte vendi më i mirë për të parë perëndimin e diellit. Afër Luginës se Ropas është shtëpia e shkelqyer e Golfit, Korfuzi Club. Në veri të qytetit ndodhen vendpushimet popullore bregdetare Ipsos, Kassiopi dhe Sidari, ky i fundit eshte i njohur për shkëmbinjte unike dhe plazhet të cilat per fat te keq kanë qenë disi te prishura nga zhvillimi komercial. Në veriperëndim të qytetit te Korfuzit ndodhet Paleokastritsa qe ka nje dete te qarte te kristalte me rere dhe turistet jane shume te kenaqur ne kete vend. Aty afër eshte kalaja byzantine Angelokastro qe i perket shekullit të 13-te. Korfuzit mund të arrihet me traget nga Patra ose Igumenica (në bregun veriperëndimor të kontinentit te Greqisë, dhe ne jug vetem me shqipërine), gjithashtu ka edhe tragete të drejtpërdrejta nga Italia gjate veres. Aeroporti ishullit ofron fluturime direkte për në Athinë dhe disa qytete te tjera Europiane.

Kefalonia
( 53 milje detarenga Patra). I njohur si vendodhja e Kapiten Corelli-së Louis de Mandolinë Bernières, Kefalonia është nje ishull i madh. Ka  peizazh malor, duke kulminuar me 1600m qe eshte Mali Enosi, ne kete ishull ka një rrjet të mirë rrugësh. Nga nje termet katastrofik i vitit 1953 ai u shkaterrua në nje masë të madhe. Megjithatë, Muzeu Arkeologjik dhe Muzeu shtetit Folk mbijetuan dhe janë të dy me vlerë per tu vizituar, gjithashtu dhe plazhet e afërta të Makris dhe Platis Gialos janë perfekte për larje. Inland, në afërsi të Peratas, qëndron Kalaja e Shën Gjergjit qe i perket shekullit te 16-te e ndërtuar nga venedikasit. Qyteti i dytë Kefalonias eshte Lixouri, nje vend i qete i modës së vjetër, dhe një jug jo larg nga ky qytet ndodhen disa nga plazhet më të mira të ishullit. Në veriperëndim te bregdetit ndodhet fshati Asos i cili është i njohur për keshtjellat e saj piktoreske. Porti verior i Fiskardos eshte nje port i paprishur dhe ka disa plazhe shum te mira. Në bregun lindor ndodhet Shpella Melissani e cila ve ne dukje ngjyrat e saj te jashtëzakonshme qe shkaktohen nga reflektimi i rrezeve të diellit, kjo shpelle mund te vizitohet nëpërmjet detit me anije. Kefalonia mund të arrihet me traget nga Patra. Aeroporti i ishullit ofron fluturime direkte për në Athinë.

Kythera
( 28 milje detare larg nga Pire). E shtrirë në majat juglindore të Peloponezit, Kythera është ishulli jugor i detit Jon. I dashur shumë nga artistë të tillë si Watteau, ky vend u portretizua shpesh si "Kopshti i Parajsës" i cili ka dhe disa plazhe të bukura me rërë. Qyteti Kythera ndodhet prane portit kryesore Kapsali ky qytet është një zgjidhje nga zoti me pamje nga deti. Porti i dytë Agia Pelagia është Qendra kryesore turistike. Në Milopotamos qëndrojnë rrënojat e një qyteti bizantin dhe Shpella e Shën Sofias, e përdorur më parë si një kishëz e stolisur me afreske, stalagmite dhe stalaktite. Kythera mund të arrihet me traget nga Pireu dhe Monemvassia. Gjatë verës ka edhe fluturime të drejtpërdrejta nga Athina.

Cyclades
Shtrirë në lindje të Peloponezit dhe në juglindje të bregdetit të Atikës ne detin Egje, Cyclades eshte i perbere nga nje total prej 30 ishujsh qe më të njohurit jane Mykonos dhe Santorinit. Ishujt e tjerë të njohur janë Andros, Delos, Naxos, Paros dhe Tinos, ndërsa ishujt me te vegjël të Cyclades qe ndodhen ne lindje janë më pak të vizituar dhe ofrojnë vetëm pajisje themelore. Të gjithë keta ishuj mund të arrihen me tragete nga Pireu, dhe disa prej tyre kanë dhe aeroport të vogjël qe kane fluturime cdo dite gjate veres.

Andros 
(89 milje detare nga Pire). Ne veri te Cyclades ndodhet Andros një ishull malor i gjelber i mbjellë me peme, pisha dhe vreshta ullinjsh. Qyteti Andros është i përbërë nga shtepi tipike të bardha të stilit neoklasik, ne kete qytet ndodhet dhe keshtjella e Venedikut qe i perket shekullit të 13-te. Me vlere për t'u vizituar janë Muzeu Arkeologjik qe shfaq një koleksion të pasur te gjetjeve nga gërmimet në ishull, Muzeu i Artit Modern me ekspoziten bashkëkohore te Artistëve grekë, dhe Muzeu Detar. Batsi ka plazhe shumë të mira dhe te medha i cili gjithashtu ka disa hotele të vogla. Vende të tjera interesante janë Paleopolis qe eshte porti me i lashtë i ishullit ku pjesa më e madhe e ti gjendet nën det, edhe pse disa rrënoja te tij mund të shihen.  Manastiri Panachrantou në Falika, dhe Kisha bizantine e Taxiarchon në Messaria. Apikia është i njohur për burimet minerale. Porti kryesor është Gavrio në perëndim të qytetit Andros.


Tinos  
(86 milje detare nga Pire). Ishulli me i madh i Qytetit Tinos është i njohur si një vend pelegrinazhi. Çdo vit më 25 mars dhe 15 Gusht, mijëra besimtarë mblidhen këtu për te respektur ikonen e Zojës (qe thone ben mrekulli), kjo ikone mbahet ne Kishën Virgin (Evangelistria).  Muzeu Arkeologjik i qytetit eshte nje tjeter terheqje per vizitoret aty gjen mbetje qe i perkasin Tempullit te lashtë te Poseidonit. Mbetjet e tempullit mund të shihen nga Kionia, në verilindje të keti qyteti ka dhe nje plazh te mirë.  Autobusët mbajne te lidhur Qytetin Tinos me fshatra të shumta të ishullit, nje nder to Pirgos qe ka nje shkolle skulpturore dhe nje plazh te kendshem.

Kultura dhe Historia

Greqia ishte vendlindja e qytetërimit europian. Periudha e 700 pes pa rritje te shteteve te medha te qytetit te Athines, Korintit dhe Spartes kane qene te angazhuara shpesh ne betejat e gjata per pushtet suprem, per tu bashkuar per te perballuar te perbashket kercenimin e pushtimit nga perandoria Perse. Zenit u arrit në shekullit V pes, kur Athina u bë qendra kulturore dhe artistike e Mesdheut, duke prodhuar vepra madhështore te arkitekturës skulptures, drames dhe letërsise.

Athina humbi perandorine e saj nëpërmjet një luftë shkatërruese të ndërsjelltë me rivalin e saj dinak Sparten. Kombi atëherë ishte i bashkuar me Aleksandrin e Madh. Pasi mundi ushtrine Perse nga nje numer i madh betejash, zgjerimi i perandorisë u përhap nga ndikimi grek ne Lindje e deri në Indi duke kaluar nepermjet Egjiptit. Perandoria e fragmentuar pas vdekjes së Aleksandrit në vitin 323 pes, dhe rënia e hegjemonisë greke u plotësua kur vendi ishte nën sundimin e Romës. Nën perandorin romake perandoria e Konstandinit fitoi një kapital të ri në Kostandinopojë, dhe Greqia u vu nën kontrollin e Perandorisë Lindore, ateher kur perandoria u nda. Bizantinët ishin ne gjendje në mënyrë efektive për të mbrojtur të gjithë perandorinë e tyre nga pushtuesit, dhe vetëm herë pas here bëri qe Greqia te gëzonte sigurinë e sundimit të efektshem perandorak. Përfituesit kryesorë të kësaj ishin venedikasit, të cilët rriten ndikimin e tyre në Greqi dhe ne pjesë të tjera të perandorisë. Bizantinet ne vitin 1453 rane ne duart e turqeve Bizantinet u pushtuan nga fundi i shekullit te 14-te, per 350 vitet e ardhshme Greqia ishte pjesë e Perandorisë Osmane. Pas shumë përpjekjesh qe u bënë per te fituar zgjedhjet kunder osmanëve nje gje e atille u arrit ne vitin 1770, me mbështetjen e Katerines se Madhe. Pas një luftë te ashper qe u zhvillua per Pavarësine ne vitin 1821, greqia u shpall nje shtet i lire ne vitin 1829. Konsolidimi efektive është një proces gradual dhe ne vitin 1945 territori i fundit që do të dorëzohej ishin Ishujt Dodekanezë. Deri në 1967 Greqia ishte një monarki, por vendi pastaj u mor nga kolonelet dhe per nje kohe duroj dhe sundimin e tyre. Pas rënies së tyre në vitin 1974, zgjedhjet i fitoj Partia Demokracia e Re me një shumicë votash. Një referendum refuzoi idenë e kthimit të sundimit monarkike. Ne vitet 1990-1993 Partia Demokracia e Re e rimori pushtetin dhe njeher. Greqia ka qenë e qeverisur nga qendra e majtë, Pan-Hellenic i Lëvizjes Socialiste (PASOK). Nga 1981 deri në vdekjen e tij në 1996, figura dominuese e PASOK-ut ne politiken greke ishte Andreas Papandreu, një politikan karizmatik dhe shumë efektiv i cili ka nje kontroll te forte ne partine e tij. Gjate viteve ne vazhdim partia e tij u njollos me akuza të përsëritura për korrupsion. Megjithatë që nga vdekja e tij kreu i ri i PASOK, Kostas Simitis ka arritur të mbajë PASOK-un në detyrë nëpërmjet dy zgjedhjeve të përgjithshme: së pari, menjëherë pas vdekjes së Papandreut  ne Prill te vitit 2000 organizoi je meshe. Objektivi i dyte kryesor i administratës Simitis ishte qe Greqia te hyje ne zonën e euros. Kjo gje u arrit me sukses por rendesa me e madhe ra ne kurriz të popullit dhe familjeve për shkak se nuk kishin marre masat e nevojshme ekonomike. BE-ja ka qenë gjithashtu në qendër të politikës së jashtme greke por edhe pse Greqia e ka gjetur veten herë pas here në kundërshtim me partnerët e saj mbi një numër çështjesh të rëndësishme, ajo ka nxjerrë dividentë të rëndësishem nga ky qëndrim. Një nga këto ka qenë një përmirësim i ngadalshëm por i qëndrueshëm në marrëdhëniet me Turqinë, e cila dhe ajo vetë aspiron për anëtarësim në BE: pavarësisht nga anëtarësimi i përbashkët ne NATO, marrëdhëniet dypalëshe midis dy vendeve europjane Turqisë dhe Greqisë kanë qenë historikisht ndër më të këqijat. Shkaqet kryesorë dhe te vazhdushme janë ndarja e Qipros dhe kontrolli ne ujërat territoriale në Detin Egje. Por pranimi i Qipros se greqise e kontrolluar nga BE në 2004 mund të veprojë si një katalizator për një rezolutë te vertete përfundimtare të këtij problemi, Greqia ka mbështetur në mënyrë të qartë tani vetë kërkesën e Turqisë në BE. Greqia gjithashtu mbante syte ne veri te saj dhe u tregua e kujdesshme me shtetet ballkanike. Pavarësine për Republikën (ish-Jugosllave) Maqedonia ishte e bllokuar fillimisht nga Greqia e cila me vone ra dakort dhe beri nje marveshje me Maqedonine ne vitin 1995. Gjatë konfliktit me (ish-Jugosllavine) tani Serbia dhe Mali i Zi, Greqia ishte e përfshirë në mënyrë aktive në gjetjen e një zgjidhjeje paqësore politike, edhe pse ajo e kundërshtoi me forcë ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë 1999 kundër serbëve. Jostabiliteti me Shqipërine ishte një tjetër ngacmues dhe Greqia ka mbyllur kufirin e saj në disa raste për të parandaluar emigracionin në masë të paligjshme. Një tjetër ngacmues i vazhdueshëm në marrëdhëniet me Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA kane qenë organizata e ekstremit te majte nga guerilet me 17-nentor nje fushate  25-vjeçare vrasjesh te cilet greket kishin ne shenjester dhe shtetasit e huaj. Deri në fund të vitit 2002, bashkëpunimi ndërmjet agjensive greke dhe të huaja te cilat kishin qenë më parë tani mungojne, dhe keto lidhje sollen deshtimin me 17 nentor. Për autoritetet greke kërcënimi terrorist vendas ishte një pararendës thelbësore për eliminimin dhe suksesin e Lojërave Olimpike te vitit 2004.

Qeveri
Greqia ka nje parlament democrat nje dhomeshe e cila ka 300-anëtare parlamenti zgjidhet per nje mandat maksimal per katër-vjet me votim të të rriturve. Kryeministri është kreu i partisë më të madhe. Presidenti është Kryetar i Shtetit dhe zgjidhet për një periudhë pesë vjeçare, por nuk ka fuqi ekzekutive.

Ekonomi
Pranimi bujqësore në BE i dha një fokus të ri ekonomise greke, sidomos në sektorët industriale të tekstileve si,veshjes dhe këpucëve, çimentos, minierat dhe metalet, produktet kimike, çeliku dhe produktet bujqësore të përpunuara. Megjithatë 12% e popullsisë meren me bujqesi punojne tokat dhe kjo eshte nje perqindje shumë e lartë ne standardet e BE. Turizmi është industria më e rëndësishme ne sherbim te vendit, turizmi ka lulëzuar që prej viteve 1980. Me mbi 14 milionë turistë kane vizituar vendin çdo vit, turizmi siguron 15% të PBB-së. Greqia ka flotën tregtare më të mëdhe në botë dhe Anijet jane nje burim i rëndësishëm i te ardhurave ne vend. Greqia eksporton mallra per nje pjese te BE-se dhe te disa vendeve te tjera si sasi të mëdha të grurit, elbit, misrit, duhanit, dhe te frutave. Grekët kanë përfituar shumë nga transfertat e fondeve brenda BE-së dhe mbështetjen e saj për borxhin e madh në sektorin publik. Rritja është rreth 4%, me një inflacion gati 3% dhe papunësia rreth 8,3% në vitin 2007. Greqisë në sektorin publik kishte per te paguar nje deficit te madh per te përmbushur kriteret e konvergjencës për monedhën e vetme europiane euron, vendi hyri në zonën e euros në janar te 2001. Llogaritë e BE-së per tregtine e Greqise ishin rreth 65%.

Aktivitete

Sportet ujore
Ne brigjet kontinentale dhe vecanarisht ne ishuj ka objekte te shkelqyera per notim dhe sporte te ndryshme. Shumica e hoteleve te medha mund te ofrojne disa nga keto paisje. Skite ne uji jane nje sport shume i popullarizuar dhe ka mbi 30 shkolla ne Greqi qe japin mesim per ski mbi ujë, keto shkolla jane te paisura me restorante dhe objekte te kujdesit për fëmijë. Ne dispozicion per pushuesit jane dhe skafet me qera qe jane nje argetim i kendshem per pushuesit. Zhytjet nen ujore jane te ndaluara rreptësisht në mënyrë për te mbrojtur gjerat antike nenujore nga vjedhjet. Agjensia Divers merr persipër zhytjet ne dete nënpatronazhin e një shkollë zhytjeje të njohur ne greqi. Ndersa Snorkeling është i lejuar dhe është e mundur per ta praktikuar kudo.

Peshkimi
Ujrat greke ofrojnë peshkim të mirë, sidomos gjatë verës dhe vjeshtës. Anijet dhe pajisjet per peshkim mund të gjenden me shumic neper fshatra qe ndodhen pergjate bregdetit.

Alpinizëm
Alpinizmi po bëhet gjithnjë e më popullore dhe ka shume vende malore per ta praktikuar kete lloj sporti per ecje dhe ngjitje ne male. Shtigjet në zonat më të njohura jane te ruajtura mire ka dhe shtigje dytesore qe lidhin fshatrat me malet te cilat kane gjurmet e kafsheve si te gomereve dhe te dhise. Zonat më të mira për të ecur jane Peloponezi, Malet e Pindit ne jug dhe malet e Kretës ne perendim.

Udhetime

Text here

Kulinari

Text here

Foto

Na kontaktoni

sondortravel

Keni pyetje rreth tureve? Doni te dini me shume? Ne mund t'ju ndihmojme te gjeni informacionin qe keni nevoje. Mjafton te klikoni KETU