• Shqip
  • |
  • English
  • |
  • Deutsch

France

Destinacione

Franca eshte destinacioni më i populluar per turizmin. Parisi është një nga qytetet më të madha në botë me një numër atraksionesh te ndryshme. Ne France ka shumë vende me vlerë çdo qytet dhe fshat ka diçka për të ofruar dhe per te eksploruar,edhe qyteti më i vogël ka muze dhe kisha te cilat kane vlera te medha historike. Franca ka një game të madhe te peisazheve te saj te bukura, Alpet ne juglindje me majat e larta dhe bregdetin e Adriatikut me shkëmbinjtë e ti te thyer me plazhet dhe zonat e egra ne perëndim dhe jug te Europës. Franca njihet per traditat e kuzhinës ne vend dhe per gatimet e tyre karakteristike. Parisi ka nje pervoje te madhe ne ushqime dhe ne pije

Kryeqyteti : Parisi
Qyteti më i madh : Parisi
Gjuha zyrtare : frëngjishtja
Forma e qeverisë : Republikë gjysmë-presidenciale
Kryeministri : François Fillon
Kryetari : Nicolas Sarkozy
Valuta : Euro
Prefiksi telefonik : +33

Parisi
Parisi është një nga qytetet më të mëdha të botës me një sasi të pafundme gjërash për të bërë, ai eshte nje vend i zgjeruar dhe ka shume per te pare dhe vizituar. Paversisht nga madhesia masive e qytetit Parisi eshte edhe nje destinacion lehtesisht i lundrushem si qender. Vete qyteti eshte relativisht kompakt ne te gjitha fushat. Parisi eshte i lidhur nga nje sistem shume efikas i transportit publik, me metrot e famshme te saj qe jane nje terheqje ne vetvete. Parisi ka 80 muze dhe rreth 200 galeri arti. La Carte është një karte qe siguron hyrjen falas në rreth 60 muze kombëtare në zonat e Parisit. Rrugët periferike bulevardi dhe unaza e qytetit i perkasin shekullit te 19-te përtej rrugëve është një rrjet industrial dhe tregtare qe vijon deri ne periferi ku aty ka ndertime te viteve te fundit. Parisi përmban arkitekturën dhe historine me të pasur dhe te gjatë së bashku me argetimet dhe komoditetin e hartuar ne vend. Lagjet e vjetëra jane lidhje e përhershme e vendit. Lumi ishte një hendek i thellë efektive mbrojtës dhe Parisianet dominonin zonat për disa shekuj para se të zhvendoseshin nga romakët rreth shekullit 52 p.e.s. Ishulli qe është sot dominohet nga katedraleja e sapo rinovuar e Notre-Damos. Ajo tregon historinë e hershme te Parisit ". Duka shkaterroi qytetin Celtic ndersa romakët braktisen ishullin dhe u vendosën në lartësitë përgjatë Rives në zonën qe tani njihet si Lagjja Latine. latinishtja ishte gjuhë e përbashkët në mesin e 10.000 studentëve të cilët u mblodhën atje nga e gjithë bota. Duke bere nje shetitje te shkurter ne veri ne vendin Charles de Gaulle qe eshte i njohur per parisjanet si Etoile ndersa dhe për turistët si vendi i Arc de Triomphe. Ai është nje vend perëndimor që më elegancen e tije rrugët dhe me Fushen Elysian e cila është edhe një herë me shume e famshme për kafenetë e saj galeritë e artit dhe tregtin e dyqaneve te kushtueshme me zyrat e modës si dhe agjensite ajrore. Ne kete vend ushqimi i shpejte mori fame per shume vite me radhe duke filluar nga 1980 dhe deri ne fillimet e viteve 1990. Nje bukuri tjeter jane piramidat dhe koha më e mirë për ti parë ato është pasi të errësohet kur ato jane te ndricuara. Wing Richelieu eshte pallati qe u përurua në vitin 1993 i cili shenoi dhe përfundimin e fazës së dytë të programit te rizhvillimit. Në vitin 1996 një labirint i galerive nëntokësore u siguruan, gjithashtu dhe zonat ku ndodheshin ekranet në qendrat e konferencave dhe te ekspozitave, dyqanet dhe restorantet te cilat ishin te projektuara u hapen. Ne veri te Luvrit ndodhet pallati Royal dhe Opera Madeleine. Në lindje është Les Halles një kompleks pazaresh te ndërtuara në vendin e tregut ushqimor të vjetër. Restorantet e rrugëve të vogla perreth kompleksit te pazarit te Les Halles ndodhen disa restorante te cilet jane ne dispozicion me çmimet e tyre që i përshtaten çdo xhepi. Kryqëzimi i linjave të disa metrove është një pikë e mirë fillestare për një turne qe mund te zhvillohet ne kete qytet. Më tej në lindje përtej Bulevardit Sebastopol është Qendra Moderne e Artit Georges Pompidou (e njohur edhe si 'Beaubourg'). Ai siguron një rrjedhë te qëndrueshme me të papriturat në hapësirat e kesaj ekspozitë të përkohshme (të cilat jozyrtarisht përfshijnë nje pjese të trotuarit ku mblidhen dhe interpretues ne ate rruge) dhe nxjerrin koleksione të përhershëm të artit të shekullit 20. Ne lindje në rrethin e Marais janë Muzetë Karnavale dhe Pikaso, ku jane dhe shtëpitë e qytetit të mrekullueshëm që daton nga shekujt 16-te dhe 18-te. Akoma më tej në lindje eshte Biblioteka e mrekullueshme François Mitterrand qe eshte një nga bibliotekat më spektakolare të botës dhe ne kete destinacion mund te arrihet nëpërmjet një metroje të cilet trenat e bukur të teknologjisë së lartë janë te ndërtuar kryesisht prej qelqi. Një nga vendet më të njohura në Paris eshte Montmartre qe u  mbipopullua pas suksesit te 2001 nga filmi Moulin Rouge. Një nga kënaqësitë e madhe te Parisit është numri i madh i kafeneve ne trotuar. Ka shumë restorante Vietnamese dhe kineze si dhe kafene franceze. Ka disa qendra antike (Louvre des Antiquaires, si fshati Suisse, etj) ku mobilje antike të mirëfillta dhe objekte të tjera janë në shitje. Nje ndër dyqanet me të mëdha te departamentit janë Printemps dhe Galeria Lafayette pranë Operas, dhe Hotel de Ville Bazar (BHV) gjithashtu dhe Samaritaine në bregun e djathtë dhe Marche Bon në bregun e majtë. Ndërmarrje e parë Disney's me sipërfaqe prej 1943-ha ka një nga atraksionet më të medha te Europes dhe eshte me e njohura ne te gjith kontinentinentin, e cila eshte një e pesta e madhësisë së Parisit, dhe përfshin hotelet, restorantet, një kamping, dyqane dhe një kurs golfi, studion Walt Disney, dhe ka si bukuri Parkun e saj  Disneyland Theme. E frymëzuar nga parqe te mëparshme Euro Disneyland përmban të gjitha personazhet e koheve te Disney plus. Qyteti është lehtësisht i kapshëm nga autostrada ai ka shërbime rajonale dhe shpejtësi të larta hekurudhore, gjithashtu ka dhe sherbime dhe nga ajri.

Kultura dhe Historia

Pas shpërbërjes së Perandorisë Romake në shekullin e pestë ne lindje te Galit u vendosen disa fise gjermane. Pas rënies së mbretërisë Visigothic Merovingian, gjate shekullit te tetë dhe të nëntë Galine u be zemra e perandorisë se Frank Karlit. Gjatë shekujve në vijim  zonat qe kontrolloheshin nga mbretërite frënceze rriteshin gradualisht, dhe kjo zgjati deri ne mbretërimin e Louis VI gjate viteve 1108-1137. Periudha e rimëkëmbjes se frances ishtë e lidhur me mbretërimet e Louisit ne shekullin e XI dhe ne vitet 1460-1483 qe nga koha e vdekjes së tij në fushën e Francës ishte nje humbje shumë e madhe per francen. Qeveria e viteve të fundit të shekullit të 18 ishte thellësisht e paqëndruar ne një nga çështjet e madha te lëvizjes se Revolucionit  per barazinë e individit para ligjit por kjo u përmbys në 1799 nga komandanti i ushtrisë i cili quhej Napoleon Bonaparti. Pas pesë vjetesh si konsull, Napoleoni ishte shpallur perandor dhe filloi një fushatë ushtarake për të krijuar një perandori franceze në Europë. Napoleoni gjate luftes me Nelsonin në Trafalgar në vitin 1805  humbi dhe u largua per ne Britani nëpermjet detit, por në tokë Napoleoni gjatë shtatë viteve të ardhshme shënoi një seri fitoresh mahnitëse, duke mundur Prussianet, Austriakët dhe Rusët. Nga viti 1812 perandori francez zoteroj Francën dhe synonte për të marrë në veriperëndim Italine dhe vendet e ulëta, ndërsa Konfederata e Rhein, Zvicëra, Spanja dhe Duka i Madh i Varshavës ishin shtete të varura. Pas pushtimit te Rusisë në prill 1812 fati i Napoleonit shenoi nje renje dhe ushtria më e madhe e mbledhur në atë kohë prej 600.000 burra ishin ne veriperendim por pas gjashte muajsh kjo ushtri u shkatërrua. Napoleoni ju drejtua mërgimit ushtritë e tij dhe perandoria u shpërbëne nga austriakët dhe britaniket. Në fund të perandorimit te Napoleonit, monarkia u rivendos dhe mbeti deri në kryengritjen e 1848 të udhëhequr nga studentë radikalë dhe punëtore. Megjithëse kryengritja u shtyp brenda pak muajsh, monarkia u rrëzua përsëri dhe Republika e dytë u deklarua katër vjet më vonë, duke gjetur pushtet diktatorial ushtria ndërhyri dhe themeloi Perandorinë e dytë me Louis Napoleonin i cili ishte nipi i perandorit Napoleoni i parë. Gjate viteve 1852-1870 Perandoria e dytë zgjeroi zotërimet koloniale ne Francë, ndërsa represioni ne vend ishte zbutur gjatë viteve 1860. Republika e tretë e cila u themelua në Francë pas 1871 ishte një ankth paqeje me fqinjin e saj të ri të fuqishem dhe kërkoi ndihmë nga Britania. Si ngjarje u hartua dhe u përpunua me diplomaci gjate shekullit 19-te dhe në fillim të shekullit te 20-të Europa ishte shumë e pafuqishme për të garantuar bashkëjetese paqësore në te gjith Europën. Rrjeti i traktateve dhe i aleancave u rrëzua në fund te gushtit 1914 pas vrasjes së madhe te Duka Ferdinand në Sarajevë. Ky ishte shkaku për Luftën e Parë Botërore ashtu si të gjithë shtetet kryesorë, Franca humbi një numër të madh të trupave dhe kjo ishte nje kasaphane e papare. Franca rikthehet si pasojë e traktatit të Versajës në bazë të përfaqësimit proporcional ajo futi një sistem të ri zgjedhor. Franca i deklaroi lufte Gjermanise dhe republika e trete u shemb nga pushtimi gjerman ne 1940 pas te cilit franca duroi kater vjet te okopimit nazist. Gjatë kësaj periudhe vendi u nda midis një qeverie te veriut nën kontrollin e drejtpërdrejtë gjermane me seli në Paris, dhe administratës Vichy të udhëhequr nga Lufta e Parë Botërore nga kreu Marshall Pétain. Në 1946 dy vjet pas çlirimit nga sundimi nazist Republika e katërt ishte themeluar, por i erdhi fundi në vitin 1958 si rezultat i krizës algjeriane. Algjeria ishte shkatërruar nga një luftë civile që ka shkaktuar ndarje të hidhura në shoqërinë franceze dhe në destabilizimin e qeverisë. Republika e Pestë e cila ka zgjatur prej 1958 deri në ditët e sotme. Kushtetuta që mbështet ajo është e karakterizuar nga fuqitë ekzekutive që janë dhënë në presidencë, gjeneral de Gaulle kreu i kohës së luftës se qeverisë anti-naziste në mërgim. Republika e Pestë pothuajse u vetë shkatërrua në 1968 nga një aleancë radikale e studentëve dhe punëtorë të industrisë. Në 1981 François Mitterrand i partise Socialiste fitoi zgjedhjet presidenciale, per herë të parë kandidati i partisë kishte qenë fitimtar. Në maj 1988, ai u rizgjodh për një mandat të dytë, Mitterrand dhe pasardhësi i tij konservatori Zhak Shirak. Franca eshte e ndjekur nga aktivistet e tyre të zakonshem dhe herë pas here politika e jashtme rebele dhe angazhimi i saj i madh është në Bashkimin Europian, dhe veçanërisht ne marrëdhëniet me Gjermaninë. Pas disa pasigurish fillestare në lidhje me pasojat e ribashkimit të Gjermanisë në vitin 1991, boshti franko-gjerman ka vazhduar të jetë forca lëvizëse prapa progresit të BE-së drejt harmonizimit ekonomik dhe politik. Franca ka qenë gjithashtu e mprehte ne zgjerimin e BE-së. Franca është ende aktive në pothuajse çdo pjesë tjeter të botës. Kjo vjen nga një kombinim i arsyjeve historike si koloni dhe si një fuqi bërthamore ne botë, dhe me një dëshirë të përballet per ndjekjen e perceptuar anglo-amerikane e hegjemonisë globale. Frënca ndryshe nga SHBA-ja qe te dyja kane nje tipar te perbashket ndërkombëtar diplomatik, në asnjë rast nuk ishte dakort me pushtimin anglo-amerikan ne vitin 2003 të Irakut, për kete gje francezët ishin kundërshtaret kryesor. Si një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së me fuqinë e votes franca kreu ndikim vendimtar në këtë forum dhe e përdori atë të plotë. Pozicioni francez u mbështet gjerësisht nga anëtarët e tjerë të Këshillit të Sigurimit por ka shkaktuar një të çarë të madhe diplomatike me Shtetet e Bashkuara dhe (në një masë më të vogël) të Britanisë. Franca vazhdoj të mbajë një prani të rëndësishme ekonomike dhe ushtarake në disa nga ish kolonitë e tyre, veçanërisht në Afrikë ku ka pasur një numër te madh te ndërhyrjeve ushtarake, dhe ka patur ndikim të konsiderueshëm në shumë vende të tjera. Ajo ka qenë gjithashtu e angazhuar, në lidhje me të tjera forca aleate, në Liban, Kuvajt (gjatë Luftës së Gjirit) dhe në Ballkan. Ndërhyrja në Nju Kaledonia fillimisht ishte një operacion kundër kryengritjeve kundër pro-pavarësisë se luftëtarëve, më vonë u bë veçanërisht e diskutueshme për shkak të përdorimit të ishujve si një bazë për testet bërthamore franceze në vitin 1995. (Rifillimin e testeve ekzistuese të vendosura nga presidenti Mitterand e cila terhoqi kritikat me te mëdha publike dhe ndërkombëtare. Programi testues përfundoi përgjithmonë në janar 1996). Vendimi për të rifilluar testimin ishte një nga vendimet e para të marra nga pasardhësi i qendrës së djathtë Zhak Shirak. Dikur si kryetar i bashkisë së Parisit dhe si kryeminister Shirak kishte arritur fitoren ne gusht te vitit 1995 si president mbi sfidantin socialist Lionel Zhospë. Shirak tani eshte në vitin e tij të nëntë si president pas fitores në zgjedhjet më të fundit presidenciale në vitin 2002, e cila do ta mbaje në detyrë deri më 2009. Pas vitit 2002 një qeveri e re mori detyrën nën udheheqjen e Jean-Pierre Raffarin si Kryeminister ndersa presidenca dhe kuvendi kombëtar janë në duart e partive të tjera, praktikisht Jean-Pierre Raffarin ka qene i panjohur në politikën franceze deri në mes të 1997 dhe 2002, kuvendi kombëtar ishte i kontrolluar nga Partia Socialiste me Lionel Zhospë. (Zhospë më vonë  kontestoj zgjedhjet presidenciale 2002 për socialistët, që janë një e treta. Presidenti Shirak i cili kishte hedhur peshën e tij në mënyrë të vendosur prapa kushtetutës  se propozuar të Bashkimit Europian pësoi një humbje të madhe ne maj te 2005, kur votuesit e kundërshtuan atë në një referendum, ai pranoi se rezultati ishte në një farë mase një reflektim i pakënaqësisë te votuesve me politikat e qeverisë së tij. Votimi precipitoj ndryshime të thella në qeveri duke përfshirë caktimin e një kryeministëri të ri.

Qeveria
Presidenti i cili ka kompetenca të gjera ekzekutive zgjidhet me votim të drejtpërdrejtë popullor për një mandat shtatë-vjeçar. Pushteti legjislativ parlamentar perbehet nga dy dhoma dhe me 577-anëtare të Asamblesë Kombëtare të zgjedhur për një mandat pesë-vjeçar, dhe Senati me 321 anëtarë. Senatorët zene nje te treten e vendeve rizgjidhen cdo tre vjet per ta mbajtur ate mandat deri ne nëntë vjet.

Ekonomi
Franca radhitet e gjashta ne bote per nga ekonomia pas SHBA, Japonise, Gjermanise, Kines dhe Britanise se Madhe, ajo ka një rritje të te ardhurave vjetore për frymë mbi 32,000 US $. Ajo ka një bazë të gjerë komerciale, duke mbuluar çdo gjë nga bujqësia për shqetësimet e lehta dhe të rënda industriale. Franca është edhe kombi kryesor perëndimor i Europës bujqësore me gjysmën e zonave me toka qe i përkushtohen bujqësise ne vend sidomos per prodhimin e veres. Industrite me te zhvilluara ne France jane: industria e çelikut, automjeteve, aeroplaneve,e inxhinierise mekanike dhe elektrike, tekstilet, produktet kimike dhe të përpunimit të ushqimit. Franca me te avancuar ka energjine berthamore e cila mbledh rreth tre te katertat e kerkesave te vendit te energjise dhe eshte nje udheheqes boteror ne informatike dhe telekomunikacion. Sektori i shërbimeve është i dominuar nga turizmi, i cili ka qenë prej kohësh një arene e madhe në valutën e huaj. Në 2007, rritja ekonomike ishte në 2.3%, me një normë papunësie relativisht të lartë prej 8.3%.

Aktivitete

Sportet ujore
Franca ka mbi 3000 km bregdet, duke filluar nga  brigjet e Atlantikut në veri dhe ne perëndim me brigjet e Rivierës se kalter franceze qe vazhdon përgjatë Mesdheut në jug. Të gjitha llojet e sporteve ujore janë në dispozicion edhe pse klima e ngrohtë e Mesdheut ofron avantazhe te dukshme me not ne det gje qe eshte e mundur praktikisht gjatë gjithë vitit. Zhytjejet janë sportet me popullore në Porquerolles dhe Korsikë. Ujërat e Atlantikut janë të njohura per sportet me varka me vela, dhe per sportin e njohur te surfing. Brigjet e kaltra ofrojne mundësinë e varkave me vela në Korsikë.

Kanali Cruises
Franca ka 8500 km te territorit me kanale ujore dhe lumenj anijet te kthyera ne shtepi mund të merren lehte me qira per te lundruar me to ne keta lumenj. Itineraret e popullarizuara përfshijnë rrugen Lorient-Redon Marne-Strasbur Kanalin Burgundy dhe Bordo-Sete qe eshte nje udhëtim 500 km i gjate nga Atlantiku per në kanalin du Midi ne mesdhe. Anijet privatë merren me qira nga shume turiste të cilët mund të organizojmë ture te ndryshme. Udhëtimi i kthimit zakonisht eshte nëpërmjet të njëjtës rrugë ne mënyrë qe udhëtimet te jenë të mundshem per ta perballuar udhetimin pa përfshire ndonje kosto shtesë.

Peshkimi
Rajonet e peshkimit përfshijnë Brittany ku kapet salmon dhe troftë Franche-Comte e cila ka shumë liqene. Udhëtimet me peshkatarët vendas janë të mundshme përgjatë bregdetit të Atlantikut ku mund te kapesh karavidhe fiston, dhe në baticat e ulëta gaforret, karkaleca deti dhe midhjet. Eshte e mundshme te peshkosh thellë në det duke marre leje ne komunat apo bashkite e brigjeve te kaltra.

Ski
Franca ka vend pushime te njohura dhe të shkëlqyera ne alpet e saj per ski. Ka mbi 480 km te pistes per ski dhe mbi 150 teleferikë pervec turisteve ka dhe shkolla qe bejne gara me ski. Të gjitha vend pushimet e mëdha ofrojnë paketa turistike pushimesh per ski. Sezoni me i populluar dhe i kerkuar eshte nga Dhjetori deri në fund të Prillit. Kulmi i sezonit është gjatë muajt shkurt dhe mars ku dhe cmimet jane me te larta se ne muajit e tjere. (AFMASS), organizon festa gjate sezonit te skijmit paketat turistike janë shitur vetëm në Francë,

Ecje ne kembe
Ne France ka mijëra e mijëra kilometra dhe shtigje të shënuara me kujdes nder ato qe jane me te njohurat jane Sentiers Randonnée de Grande, dhe në harta pergjithesisht janë të shënuara me një logo të kuqe dhe të bardhë me shenjen GR. Ka shume guida malore me nje informacion te gjere ku tregohen te gjitha shtigjet dhe strehimet malore.

Bicikletat
Qytetet franceze janë aktive ne promovimin dhe përdorimin e biçikletave. Janë 28.000 km e rrugëve të çiklizmit në të gjithë vendin. Biçikletat mund të pronotohen nga zyrat e shumë agjensive turistike dhe lokale. Ne Frence edhe hekurudhat ne disa nga stacionet e tyre ofrojne biçikleta me qira. Shtigjet e çiklizmit përgjatë bregdetit të Atlantikut perfshijne të gjithë rrugën poshtë kufirit Spanjoll.

Kalerimet
Franca pothuajse në të gjithë vendin ka vene ne dispozicion sportin me popullor te kalerimit me kuaj. Ky sport eshte një nga me te preferuarit ne france dhe destinacionet për kalerim jane ne Camargue ku edhe kane nje përvojë ne kete fushe. Ky sport mund të zhvillohet ne plazhet me rërë dhe ne disa vende karakteristike si ne moçalishte. Kuajt per kete lloj sporti mund të punësohen nga stallat e shumta te vendit.

Golfi
Ne France ka mbi 200 kurse golfi. Një numër kompanish janë duke ofruar pushime të cilat kombinojnë me aktivitete të tjera. si dhe destinacionet me te popullarizuara përfshijnë vendet si Loire Valley, Burgundy të Alpeve franceze.

Sportet Spektator
Sportet më të njohura janë regbi dhe futbolli të cilat qytetaret frëncez i ka pasion. Emocionet per keto sporte shpërthyen kur Franca fitoi kupen e futbollit botëror në vitin 1998. Turet e ciklizmit ne France gjatë verës jane garat më prestigjioze në botën e çiklizmit dhe një nga me të preferuarat per spektatorin. French Open në Roland Garros pranë Parisit është një nga katër Grand Slam turnet e tenisit që tërheq të gjithë lojtaret e botës së lartë si dhe duke tërhequr turma të mëdha spektatoresh. Një tjetër ngjarje e dukshme në sportet kalendarike te Frances eshte gara 24-orëshe me motor ajo zhvillohet në Longchamp afer Bois de Boulogne.

Turneu i pijes se veres
Franca njihet dhe per prodhimin e veres dhe eksportimin e saje ne mbare boten. Ajo ka 10 lloje te verës qe kryesojne ne rajone te ndryshme te vendit dhe secila me identitetin e vet në bazë të varieteteve të rrushit dhe vendin ku prodhohet. Origjina e verërave dhe cilësia janë te garantuara nga ligjet e rrepta. Në rajone të ndryshme te prodhimit te veres rrugët jane te shenjuara dhe nje nga ato rruge eshte rruga Vin Du. Franca sipas klimes dhe rajonit ka 365 lloje te djathit. Turistet gjate vizitave te tyre ne keto vende jane te ftuar te provojne veren te shoqeruar dhe me djathe.

Udhetime

Text here

Kulinari

Text here

Foto

 

Na kontaktoni

sondortravel

Keni pyetje rreth tureve? Doni te dini me shume? Ne mund t'ju ndihmojme te gjeni informacionin qe keni nevoje. Mjafton te klikoni KETU