• Shqip
  • |
  • English
  • |
  • Deutsch

Austri

Destinacione

Austria është një vend befasues me Alpet e saj qe ndodhen në perëndim dhe me pellgun e Danubit në lindje. Ajo është nje nga rajonet me te njohura ne bote per ski dhe jo vetëm kaq Austria njihet dhe per ndertesat e saj historike si Kryeministria, Galerite dhe Muzete e klasit botëror me pamjet e tyre mahnitese. Malet madheshtore dhe shtigjet e themeluara te ecjeve ne kembe jane nje ndarje e vendit ne vija gjeografike dhe kulturore te ketyre nente provincave federale te Austrise te cilat jane Vjene, Austri e siperme, Oberosterreich, Burgenland, Niederosterreich, Steiermark, Karnten, Salzburg, Tirol dhe Vorarlberg. Pas Vjenës krahinat perëndimore të Salzburgut,Tirolit dhe Vorarlbergut janë rajonet më të njohura turistike ashtu si dhe krahina jugore e Kärnten qe ndodhet në kufi me Italinë dhe Slloveninë dhe është duke marrë pjesën më të madhe të tregtisë për shkak të klimës së butë dhe per liqenet tërheqëse qe ndodhen ne kete vend. Austria eshte nje destinacion per sporte te ndryshme si ngjitje neper alpe, ski etj, ne vendet malore ka tabela ku tregojne ku duhet te kete kujdes dhe per kete lloj sporti te ecjes ne kembe dhe turistet per kete lloj sporti paisen me nje harte ku tregon cdo hollesi. Kasollet ne alpet e Austrise ne lartesine midis 915m dhe 2744m gjate veres jane te mbushura me banore qe shkojne per te kaluar pushime ne keto male. Gjate dimrit objektet per ski mund të gjenden në mbi 600 vendpushime sportive ne mes te Brandit në perëndim dhe deri ne lindje te Semmering. Entuziastët e sportit te skive mund te regjistrohen ne nje nga 400 shkollat e skive qe pranojne të gjitha moshat dhe nivelet e turisteve. Është e mundur që te udhëtohet me anije nga Vjena ne Passau dhe drejt kufirit gjerman gjate kalimit mbi lumin Danub turiste mund te shijojne pamje te mrekullueshme 

Kryeqyteti
 Vjena
Qyteti më i madh Vjena
Gjuha zyrtare gjermanishtja
Kryeministri Werner Faymann
Kancelari Heinz Fischer Sipërfaqja
Valuta Euro
Targat e automjeteve A
Prefiksi telefonik +43

Vjena
Vjena kryeqyteti i Austrise e cila është një lidhje e rëndësishme për tregtinë Lindje-Perëndim. Vjena eshte qyteti ne te cilin zhvillohen shpesh shume koncerte dhe kongrese të mëdha në Qendrën Ndërkombëtare të saj (OKB City), dhe eshte nje nga krahinat federale te vendit. Vjena ndodhet ne verilindje të vendit ajo ka lumin Danub që kalon nëpër rrethinat veriore të qytetit. Infrastruktura e qytetit dhe arkitektura e bukur e hoteleve luksoze dhe dyqaneve elegante jane te nje stili te vecante. Ne kete qytet gjeni stilin baroken e cila arkitektura e tij i ka rrenjet e saj qe ne kohet e lashta. The Hapsburgs i cili sundoi vendin për gjashtë shekuj ka banuar në Hofburg ne Pallatin Kaiser qe tani mund te vizitohet nga shume njerez dhe qendron i hapur per publikun. Hofburg eshte nje shkolle Spanjolle e Hipizmit e cila eshte me e famshmja per kuajt e rracave Stallions dhe Lipizzaner keta kuaj ekzekutojne per publikun nje ser manovrash qe i mesojne gjate stervitjeve, gjithashtu muzika klasike vjeneze është shumë e preferuar për turistët. Pallati perandorak Schloss Schönbrunn eshte shume i kushtueshem dhe mund te krahasohet me ate ne Versajë, ky pallat ka parkun e vet të landscaped dhe shtëpine e kopshtit zoologjik qe eshte me i vjetëri në botë. Shumë koleksione të bukura arti ndodhen ne Muzeun Kunsthistorisches i cili ne brendesine e tij përmban veprat e Breughel, Dürer dhe Titiani qe janë të njohur ndërkombëtarisht. Ka më shumë se 50 muze të hapur për publikun, duke përfshirë edhe Muzeun e Historisë Natyrore, Muzeun modern te Arteve të Aplikuara austriake, Muzeun e shekullit të 20, Muzeun e Artit Modern, Muzeun e Sahatit, Riesenrad eshte gjithashtu nje park zbavitës dhe terheqes per popullin. Me vlerë per tu vizitur eshte dhe katedralja e Shën Stefanit, Pallati Belvedere, Kisha e Hofburgut, pallati Burgtheater (i njohur si 'Die Burg'), Parlamenti, Pallati Rathaus (Town Hall), Universiteti dhe kisha qe ndodhen përgjate sheshit Ringstrasse. Ka edhe vende përkujtimore për Mozartin, Haydn, Beethoven, Schubert, Strauss dhe Freud. Në skajet jugore dhe perëndimore të Vjenës ndodhet parku Wienerwald qe jane ideale për kohë të qeta larg nga qyteti ka dhe shumë lokale taverna (Heurigen) te qeta dhe te bukura qe jane (veraritë e vreshtave lokale).

Burgenland
Burgenland eshte provinca me e re e Austrise në pjesën lindore të vendit dhe është një destinacion i popullarizuar turistik. Kodrat e pyllëzuara në jug të rajonit formojne ultësirën e Alpeve austriake. Verilindja kryesisht përbëhet nga hapsirat Plain të Europës Qendrore. Aty ka nje klime te butë dhe është veçanërisht e përshtatshme për kultivimin e verës.

Steiermark
Steiermark është një destinacion popullor dhe veçanërisht tërheqës per pushime ai shtrihet nga Salzburgu e deri ne lindje në kufirin Hungarez. Gjate gjith vitit skite jane te mundshme ne kete vend, ne jug ndodhet nje province e njohur me emrin Weinstrasse kjo province eshte e dominuar nga vreshta te medha te rrushit, vendi ka gjithastu nje pasuri pyjore te maleve me pisha te gjelbera.

Graz
Graz është kryeqyteti i rajonit Steiermark me kulture Europjane. Nga shekulli 15, kjo ishte një fuqi mbrojtëse e madhe kundër turqeve dhe në shekullin e 17 miratoi perandorine austriake. Pamjet me te rendesishme jane brenda qytetit. Dhe Johanneum Landesmuseum eshte një kompleks i madh muzeumesh qe eshte me i madhi dhe me i vjetri ne bote i cili përfshin Galerine e Arteve me pikturat e saj të shkëlqyera gotike. Galeria Neue në Pallatin Herbenstrein tregon piktura të shekullit te 19-të dhe 20-te, duke përfshirë edhe disa vepra nga Schiele dhe Klimt. Ne kete qytet ndodhet, Katedralja mauzoleun e perandorit Ferdinand II, Kisha Leech, keshtjella Schlossberg Hill me Kullen e Sahatit me kambana ja vlen qe te shihet. Nga perëndimi në nje distancë nga qyteti ndodhet pallati Schlos Eggenberg qe i perket shekullit te 16-te dhe njihet per dhomat e saj shtetërore dhe muzeumet. Graz eshte nje qendër krahinore qe ruan kulturën e lashtë ku vizitorët mund të ulen gjatë gjithë ditës neper kafene per te shijuar kafet dhe per te shikuar qytetin dhe rrjedhen e jetes ne kete vend.

Kärnten 
Kärnten ka malin Grossglockner më të lartin ne Austri i cili ndodhet ne perendim dhe ka lartesine 3798m dhe malet Karawanken qe ndodhen ne  jug kane një klimë të butë. Liqenet e famshme arrijnë temperatura e 28 ° C. Kärnten fitoi cmimin per cilesine e shkelqyer te uijt te tyre dhe per mjedisin Europian. Nga parku kombetar Tauern Hohe mund te shikohet liqeni Wörther i cili shtrihet në Tirol deri ne provincat Salzburgut, Kärnten ofron një shumëllojshmëri të gjerë të ekskursioneve edhe në dimër, ka dhe nje ring patinazhi dhe 10 vendpushime skish me 1000km te pistes e cila ka hapur dyert për publikun.

Klagenfurt
Klagenfurt eshte nje kryeqytet  provincial i cili shtrihet në skajin perëndimor dhe ka liqenin Wörthersee qe eshte më i madhi në rajon. Qyteti është nje vend i plotë i traditës, me shumë se 50 arkada tani jane dyqane dhe kafene te stilit baroken qe jane te restauruara. Vlen per të vizituar katedralen Dom, muzetë dhe disa nga 23 kështjellat që rrethojnë qytetin sherbejne dhe si restorante, ku zhvillohen dhe shfaqe kulturore, ka dhe vende te vecanta dhe per kafshet. Parku natyral qe ndodhet ne kete qytet te ofron pamje te mrekullueshme, ne kete park ndodhet dhe kulla Kreuzbergl qe cdo kush mund te shikoje pamjet e parkut te liqenit dhe kodrave austriake pa u lodhur fare.

Niederösterreich 
Austria e Poshtme (Niederösterreich), në veri dhe në perëndim të Vjenës, është provinca federale më e madhe e cila perfshin pamje të zymta te maleve Alpine dhe te ultësirave të Luginës së Danubit me livadhete saj, liqenet dhe pellgjet. Lugina Vacau e lumit Danub eshte nje destinacion terheqes dhe eshte pjesa me pak e njohur e vendit ka shtrirje interesante mes Krems Donau dhe Melk me se miri mund te shetitet me bicikleta ose me riverboat.

Provinca Salzburg
Salzburg eshte një qytet baroken malor i gjere dhe elegant, ai ka nje peisazh malor te mrekullushem. Ne veri ka malet Tauern Hohe te mbuluara me dëborë dhe ne jug kodrat dhe liqenet e Salzkammergut. Të gjitha ndertesat me pamjet e qytetit te vjeter mund te shikohen duke shetitur qytetin ne kembe ose nga kalaja Hohensalzburg, per te arritur ne kete kala duhet te ecesh neper rruget e  ngushta dhe gjarpëruese te Festungsgasse ose duke marrë teleferikun per te arritur ne kete destinacion. Altstadt qyteti i vjetër kohët e fundit i eshte dhene statusi i trashëgimisë botërore nga UNESCO. Pamjet interesante përfshijnë pallatin Peterskirche (Abbey te Shën Pjetrit, me varrezat dhe katakombet), si dhe pallatin Domkirche qe eshte si rivale e (Shën Pjetrit në Romë) dhe Markt Alter ndertesat katrore prane tregut te vjetër. Wolfgang Amadeus Mozart edhe pse pas vdekjes se tij perkujtohet nga koncerte vjetore qe zhvillohen ne Salzburger ne Festspielhäuser (salla e festivalit), si dhe në kishe ne sheshin e katedrales ose ne Universitetin e vendlindjes se Moxartit ne Getreidegasse. Pazari dhe rruga kryesore e qytetit eshte mjaf i populluar nga turistet. Ndërsa vendbanimi i familjes (Mozart Wohnhaus) është në sheshin afer tregut. Të dy muzetë ofrojne nje pasqyrim te vecante per jeten dhe punen e detajuar te tij. Si Vjena ashtu dhe Salzburgu përmbajne arkitekturë barokene e cila njihet per muzikën dhe historinë kulturore të vendit. Kishën Françeskane, manastiri Nonnberg, Kisha Trinity, varrezat St Sebastian, Kisha e Parsch, Pallati i-kryepeshkopit Prince, zilka, Salla Pferdeschwemme qe eshte një burim per festivale, Pallati Mirabellme me kopshtet e saj landscaped te mrekullueshme, pallatet Mönchsberg dhe Kapuzinerberg, si dhe shumë muzeume, teatro, pallati Hellbrunn, Leopoldskron dhe Klesshem, kisha dhe pelegrinazhi i Maria Pein, ndersa vendet Gaisberg dhe Untersberg ofrojnë shume turne per ecjet ne kembe. Pasuria e Salzburgut dhe krahinave te saje ishin minjerat e kripes dhe tregtia e tij, minierat dhe Muzeu Celtic of Hallein jane nje vlerë e madhe per vendin ne keto vende mund te shkohet dhe per nje vizitë. Badgastein është nje fshat turistik ka një banjë popullore, ka një kazino të madhe, ndërsa Kaprun ofron ski akullnajore edhe në verë. Muzeunë Folklife Grossgmain ne ajer te hapur është gjithashtu me vlerë per tu vizituar dhe karakteristike janë (shpella e akullit, me skulptura të mrekullueshme prej akulli). Manastiri Kremsmünster është një nga vendet më të vjetëra te themeluara në vitin 877, ndërtesat janë plot me piktura, afreske dhe statuja te Rilindjes. Manastiri është gjithashtu i njohur për verërat e saj.

Upper Austria
Jugu i kësaj Province Federale është e dominuar nga liqeni Salzkammergut dhe majat Salzkammergut dhe province e Salzburgut deri ne kufirin e siperm te Austrise. Kjo është një zonë më pak e njohur për turistët dhe me ritmin e saj të ngadalshëm është ideale për pushime çlodhëse. Veriu ofron pushime të qeta në shumë fshatra si dhe ne fermat - e Mühlviertel. Fushat me pemë të dendura dhe livadhet natyrore malet me gure graniti janë interesante. Rajoni Pyhrn-Eisenwurzen është zone malore ndërsa në perëndim është një zonë e pafundme me  lumenj dhe pyje. Qendra shendetsore kavalishenca ka trajtime shendetsore me te mirat ne rajon dhe trajton nje game te gjere semundjesh.

Ekskursione
Bad Ischl eshte një qytet shekullor me 19 qendra shendetsore rajonale dhe ka ne afërsi të saj tre liqenet më piktoreske qe jane (Wolfgangsee, Traunsee dhe Hallstättersee) qyteti ka një minierë kripe, disa muzeume dhe vilën verore te perandorit Franz Josef. Hallstatt ka nje emer te huazuar qe në epokën e hekurit eshte e rrethuar nga male dhe është e njohur për qetësine e saj dhe pamjet e mrekullueshme. The Mondsee është një nga liqenet më të ngrohta në Salzkammergut. St Wolfgang ka nje kishe me nje altar mbresëlënës, ka dhe nje hekurudhë me avull. Ne pjesen e siperme te Austrise ne veri te Traunsee ndodhet liqeni me i madh i zones. Qyteti Gmunden është i njohur për shumë festivale kulturore dhe per shekuj me radhe per porcelanin e tij. Qendrat e vjetra të qytetit të Braunau dhe Schärding janë nje mundesi qe nuk duhet humbur nga turistet per ti vizituar ato. Freistadt ka kalane mesjetare muzeun dhe teatrin e vjeter. Qyteti i vjetër ne brendsine e tij mrekullon vizitorët me Muzeun dhe me kishën e  pelegrinazhit Christkindl. Parku Kombëtar Kalkalpen ndodhet në rajonin Pyhrn-Eisenwurzen dhe kryesisht eshte një ambient malor. Pjesa më e madhe e Austrise se siperme ku perfshihen shume qytete ne brendesine e saj jane pak te njohura për turistët e huaj, Bad Goisern, Gosau, Hinterstoder janë destinacione tërheqëse për pushime të qeta. Ka objekte të shkëlqyera per ski në të gjitha krahinat gjithashtu dhe ne vendpushimet më të vogla.

Tirol
Tirol eshte nje fshat qe ndodhet në zemër të rajonit Alpin, dhe është nje krahinë malore me pyje dhe kullota alpine, me lugina te bukura dhe liqene malore. Në verë ajo është një destinacion popullor për Alpinistët, dhe gjate dimrit zhvillohen shume sporte. Arkitektura e pallateve dhe kishave tradicionale është e reflektuar në te gjitha fshatrat.

Innsbruck
Innsbruck eshte kryeqyteti i olimpjadave Dimerore dheTirolean është qendra me e njohur nderkombetare qe ka një kompleks per ski dhe ka gjashte vendpushime te medha. Ai eshte një qytet universar 800-vjeçar i cili ka ndërtesa të shumta dhe te bukura që datojne qe  nga Rilindja kulturore e  Austrisë te shekullit 16- te dhe 18-te, ka dhe nje kështjellë qe i perket shekullit 12. Kaiser Maximilian u mbeshtet nga gjykata perandorake në vitin 1490 per te bere qytetin një qendër europiane te kulturës dhe politikës. Ne kete qytet eshte kulla me catine e arte eshte Gjykata, Kisha e famullisë se Shën Jakob, Pallati Hofburg me monumentin dhe permendoren e varrit te Kaiser Maksimilian, etj. Me ane te nje udhetimi me teleferik mbi Alpet jugore te Hungerburgut për te arritur ne Hafelekar në lartesine 2334m turiste mund te shofin pamje spektakolare gjate keti vendi.

Vorarlberg
Vorarlberg ndodhet në majen perëndimore të Austrisë ka lloje te ndryshme bimesish dhe laget nga brigjet e liqenit Konstanca dhe eshte krejtesisht e ndryshme nga Silvretta e cila me vargmelet e saj dhe akullnajat eshte nje pike turistike per skij. Vorarlbergers flasin një dialekt Zvicerno- gjermane, në 1918 ata e shpallën pavarësinë dhe ka kërkuar bashkimin me Zvicrën, por kjo u refuzua nga ana e Fuqive Aleate.

Bregenz
Bregenz gjate veres organizon ture me biçikleta dhe me varka me vela per lundrim turistet gjate lundrimit me keto varka mund te bejne dhe not, ndërsa gjatë sezonit të dimrit vizitorët e shumte bejne ngjitje ne malin Vorarlberg. Qyteti shquhet per qytetin e eperm te saj me kullen St Martin’s ku gjate veres zhvillohen opera, kisha Abbey Mehrerau eshte e shkelqyer per pikturat e saj te shekullit te 16-te dhe 18-te te punuara nga Angelika Kauffmann. Nje teleferik pershkon malin Pfänder ku turistet mund te shikojne disa zogj grabitqare dhe kafshe te ndryshme si dhe pamjen e bukur te liqenit te Kostancës


Kultura dhe Historia

Historia e Austrisë që prej shekullit të 13-të është lidhur ngushtë me atë të familjes së Habsburgëve. Rajoni u pushtua nga Charlemagne dhe nje pjesë e Perandorisë së Shenjtë Romake mbeti. Nga shekulli i 16, Hapsburgs kishte fituar një kontroll të fortë mbi perandorite. Austria ishte pjese e nje perandorie te madhe por megjithate ne vitin 1556 tokat e spanjolleve dhe gjermaneve ishin te ndara dhe keshtu ato i kaluan djalit dhe vellait te Charles V. Perandoria e shenjte Romake si nje njesi politike e coi ate ne nje vezhgim total dhe dolen ne konkluzjonin qe ajo nuk ishte "as e shenjtë, as romake". Ajo u hoq zyrtarisht në gusht 1806, Francis II duke tashmë gezonte titullin e "Perandorit të Austrisë. Prusia kishte marre pjesët me te medha veriore dhe lindore të Perandorisë qe ishin në atë kohë. Gjatë shekujve të 17-te dhe 18-te ne Austri qyteti i Vjenës u bë një nga qendrat kryesore te rilindjes kulturore që lidhej me Iluminizmin dhe stilin barok, arritjet muzikore të kësaj periudhe janë veçanërisht të dukshme. Perandorisë Austriake i erdhi fundi pas Luftës pare Botërore, tashme Austria është shpallur një republikë. Pavarësia e plotë e Austrise u shpall në korrik 1955. Austria ka qenë baza e nje modeli qeverises ortodokes i Europës Perëndimore. Partitë e mëdha si Partia Popullore e Austrisë dhe Partia Social Demokratike e Austrisë, gëzonin një monopol efektiv të politikës austriake deri në 1980. Nje vëmendje të papritur dhe te padëshiruar ndërkombëtare në Austri ishte kur ish-sekretari i përgjithshëm, Kurt Waldheim, qëndroi si president edhe pse një post kryesisht titullar, sepse presidenca mbart një rëndësi të madhe simbolike. Polemika dhe fjalët qe ishin per rolin Waldheim gjatë Luftës së Dytë Botërore, në të cilën ai shërbeu si një oficer i zbulimit të ushtrisë gjermane, si dhe dyshimet per pjesmarrjen ne debimet masive dhe akzekutimet. Ndjekur nga akuza gjatë qëndrimit të tij gjashtë-vjeçar, Waldheim qëndroi deri në maj 1992. Me pas nga zgjedhjet qe u bene u zëvendësua nga kandidati Tomas Klestil, i cili u ri-zgjodh për një mandat të dytë në prill 1998. Çështje Waldheim erdhi shpejt pas shfaqjes së parë të partisë të ekstremit të djathtë, Die Freiheitlichen, si një forcë e madhe elektorale. Fillimisht i njohur si Partia e Lirisë Austriake, ajo u drejtua nga Joerg Haider, qe i perkiste një gjenerate te re te politikanëve te krahut të djathtë ultra europiane. Fjalët për të përjashtuar Die Freiheitlichen nga partia e tij dhe per te formuar një qeverisje te koalicionit kjo ndodhi nga mesi i vitti 1990 dhe deri ne fund të keti viti, me shpresën se do të arrijnë një pik zgjedhore dhe duke e zhdukur nga skena politike Die Freiheitlichen. Marrëzia e kësaj strategjie është ilustruar në tetor 1999, kur Die Freiheitlichen kishte arritur përsëri 27 për qind te votave. Tani edhe SPO dhe ÖVP së bashku nuk ishin në gjendje për të siguruar një shumicë votash dhe si pasoje partia e Haider-s hyri në qeveri në janar te vitit 2000. Pas një reagimi te furishëm i cili përfshinte sanksione fillestare diplomatike jashte vendit, pjesa tjetër e BE-së lidhi shume shpejt qeverine e re. Kjo ishte e udhëhequr nga Wolfgang Shusel si Kancelar dhe Suzanne Riess-Passer si zëvendës-kancelare. Kjo qeveri mbijetoi deri në vjeshtën e vitit 2002, para se një grindje e brendshme midis udhëheqësit të partisë Freiheitlichen Haider dhe Riess-Passer u përhap në administratë dhe krijoi ulje ne votime. Zgjedhjet që pasuan cuan ne rënie te votave Freiheitlichen për vetëm 10 për qind – qe ishte një e treta e nivelit te saj ne vitin 1999,  por Kancelari Shusel i cili mori postin e tij nuk ishte në gjendje për të negociuar një aleancë ne mes te nje ose të dy partive te tjera kryesore - SPO dhe të Gjelbërve - dhe ishte i detyruar për të formuar nje aleance te dyte me Freiheitlichen. Në fillim të vitit 2003 Partia Popullore ra dakord të formoje një qeveri me Partinë e Lirisë, e cila pastaj vazhdoi të shkrihej në 2003, kur u ngrit Haider i Aleancës për Ardhmërinë e Austrisë. Në prill 2004, Heinzfische u zgjodh President. Pavarësisht nga këto ndryshime të shumta, Austria ka sukses në zgjenerimin e çështjeve kundërvenese të krahut të djathtë, shifrat e fundit në fund të vitit 2003 treguan se Austria ka ligjet më restriktive të azilit në Europë.

Qeveria
Austria është një republikë federale me legjislaturë dydhomëshe qe perbehet nga 183-anëtare te Këshillit Kombëtar te cilet zgjidhen per katër vjet, 64 anëtarët e Këshillit Federal nuk kanë periudha të caktuara. Presidenti eshte kreu i shtetit dhe zgjedhet për një mandat gjashtë-vjeçar. Pushteti ekzekutiv është mbajtur nga Kancelari i cili eshte kreu i partisë më të madhe në parlament, i cili udhëheq një kabinet të ministrave.

Ekonomi
Austria per prodhimet e tij është një nga vendet më të begatë në botë duke përfshirë dhe minierat, llogaritë e tij arrijne gati 30% të PBB-së. Qe prej Luftes se dyte Boterore shuma e kapaciteteve industriale te vendit kane qene ne duart e shtetit dhe kohet e fundit eshte nen mbrojtjen e kompanise shteterore qe mban emrin OIAG. Turizmi është një pjesë jashtëzakonisht e rëndësishme e ekonomisë austriake, sidomos që nga bashkimi me BE në 1995. Industria dhe bujqësia e saje jane gjithashtu jashtëzakonisht te suksesshme me produktet ushqimore vendase qe i plotesojne 90% te nevojave te tyre. Austria ka depozita të moderuara te hekurit, linjit, magnezit, plumbiit, bakrit, kripës, zinkut dhe argjendit, ka dhe disa rezerva të naftës dhe një program të gjerë hidroelektrike. Austria ka dy te tretat e kerkesave per importin e energjise. Tregtia e parë e konsiderueshme ne mes te dy shteteve SHBA dhe ish BRSS-së ka rënë në mënyrë proporcionale vitet e fundit. Austria përmbushi kriteret e saj për anëtarësim ne Europe dhe miratoi euron si valuten e saj e cila eshte monedha e vetme europiane dhe u bashkua me te pas krijimit të saj në fillim të 1999. Që pas miratimit te euros dhe berjes pjese ne BE, ekonomia ka qenë e ngadaltë. Megjithatë, rritja e PBB-së ishte vetëm rreth 3% në vitin 2006, ndërsa inflacioni ishte në 1,7%, nga 2,6% në vitin 2005

Aktivitete

Është e këshilluar per vizitorët qe duan te udhetojne ne Austri duhet te mbajne me vete nje  paisje qe tregon per motin dhe orteket e debores.

Sportet
Austria është një nga destinacionet kryesore të Europës për sportet e dimrit, veçanërisht te skive dhe slites. Alpet austriake kane rreth 60 për qind të sipërfaqes së vendit dhe ka më shumë se 800 vende turistike sportive dimërore, territori i vendeve te skijmit shkon rreth 22.000 km, dhe 16.000 km vend me shtigje skijmi. Çdo vit  Austria pret një numër prestigjioze te njerezve qe vijne per te pare garat ndërkombëtare të skive. Përveç garave me ski, ka dhe shumë lloje të tjera sportesh dimërore te tilla jane si tobogganing, slite, ose patinazhi qe i terheq shume pushuesit. Detajet e plota per paketat turistike ne Austri mund të merret nga Zyra Kombëtare e Turizmit e cila publikon edhe disa broshura ku disa prej të cilave si Tour Dimrit Finder, mund të porositen drejtpërdrejt nga Interneti dhe pa pagese.

Turne ne ecje
Gjatë verës kur bora ka shkrirë  Alpet austriake të ofrojnë nje tjeter lloj sporti ate te ecjeve ne kembe duke pare peisazhe te ndryshme te pyjeve, shpateve te gjelbëra, akullnajave dhe shkëmbinjve. Shumë lumenj dhe liqene janë të përshtatshme për notim ose per peshkim (peshkimi kërkon një leje në dispozicion nga autoritetet vendore). Per sportin e ecjes ne këmbë duhen disa harta per udhezim qe mund të merren tek Zyrat Austriake EOT ose nga zyrat lokale të turizmit. Ne keto pyje ka disa gjurme dalluese qe janë e kuqe- e bardhë- e kuqe te shfaqura në pemë dhe gurë qe jane te dallueshme per shtigjet ku turistet mund te kalojne. Rruga interesante Road Salt eshte përdorur dikur nga tregtarët e kripes se Austrisë per te shkuar tek minierat e kripës në Salzkammergut duke kaluar permes Mühlviertel dhe shume qytete historike e deri ne kufirin e Republikes Ceke. Qyteti Stadtwanderwege ka një rrjet te rrugëve qe të çojne nëpër pyjet apo kenetat e Vjenës afër Danubit. Parku Kombetar Tauern Hohe është i njohur dhe shumë i kërkuar per ecjet ne kembe (trekking). Akomodimi është i disponueshëm përgjatë rrugëve ne mal ku ka Hane apo Kasolle në formën e hoteleve.

Alpinizëm dhe ngjitje
Ngjitjet alpine jane te disponueshme ne te gjitha Alpet e Austrise. Ngjitje janë shpesh te kombinuara me hang-gliding e cila ka fituar kohët e fundit një popullaritet dhe mund të praktikohet në shumë vende dhe male.

Ciklizmi
Infrastruktura e çiklizmit ne Austri është e shkëlqyer, rrugët e çiklizmit si në qytete ashtu edhe në fshatra nuk jane te shenuara por jane disi te qarta. Zyrat Turistike japin harta qe tregojne me hollësi rruget qe duhet te ndiqen nga ciklistet. Federata e Hekurudhave Austriake ofron shërbime të konsiderueshme për çiklistët. Praktikisht të gjithë trenat lokale lejojne qe ne vagonet e tyre te jete nje gagazh per biçikleta per ata qe marin bicikletat e tyre por (Fahrrad am Bahnhof) ofron sherbim bicikletash me qera , në 100 stacionet hekurudhore te austrise, ku vizitorët mund të marrin biçikleta me qera direkt nga stacioni në një tarifë të reduktuar. Përgjatë rrugëve te çiklizmit ne shumë hotele dhe bujtina ka dhe objekte të tjera bicikletash për çiklistët. Malet e Austrisë ofrojë shtigje të gjera per ciklistet qe duan te bejne ngjitje me bicikleta ne male dhe ky eshte nje sport per ata qe duan te sfidojne malin.
 
Hipur mbi kale
Ka shumë hotele dhe shtëpi pushimi të specializuara per organizimin e tureve me kuaj. Kuajt mund të punësohen për periudha të gjata ose te shkurtera dhe paketa perfshin disa udhezime per shetitjet me kuajt.

Pija e Veres
Ne Austri ka disa vende te vecanta per prodhimin e veres te cilat jane si Southern Steiermark dhe Burgenland. Ne verilindje nje zonë e njohur per tremujorin e prodhimit te veres eshte Weinviertel ashtu si dhe Kellergassen qe njifen per bodrumet e verës, dhe per shtypjen e rrushit eshte nje ndërtese qe ndodhet jashtë fshatrave dhe kodrave te vreshtave te rrushit. Buschenschanken jane taverna të vogla verë qe mund të vizitohen nga turistet per te shijuar vern dhe ushqimin tradicjonal te zones. Rajoni Vaçau ne një pjesë te Luginës së Danubit rreth 50 km nga Vjena është menduar për verërat e saj me emrin Riesling dhe per fshatin ku prodhohet kjo verë ne Gumpoldskirchen. Zona Jugore Steiermark gëzon një klimë të ngrohtë dhe me lagështi dhe vera qe prodhohet ne kete zone eshte vera e kuqe qe mban emrin Schilcher, kjo zone njihet dhe per prodhimin e qepes me ngjyre te kuqe. Burgenlanda prodhon më shumë se një te katërtat e verërave të Austrisë dhe është e njohur për pasurine e saj te verërave te ëmbëla. Vera mbahet ne bodrume dhe vizitoret jane te mirpritur te vizitojne keto bodrume dhe ata shijojne veren qe ndodhet aty.

 

Udhetime

Text here

Kulinari

Text here

Foto

 

Na kontaktoni

sondortravel

Keni pyetje rreth tureve? Doni te dini me shume? Ne mund t'ju ndihmojme te gjeni informacionin qe keni nevoje. Mjafton te klikoni KETU